Recenze / Reviews


Osloveným autorem a zároveň hlavním interpretem se stal sedmadvacetiletý pěvec a komponista Vojtěch Šembera. Využil text "V prázdné místnosti" od Wolfganga Spitzbardta, malující na několika řádcích podivný, trochu halucinogenní obraz postavy sedící u stolu a nemající důvod vstát a odejít… Skladatel se přimkl k Schönbergově kompozici, v jejímž sousedství měla jeho skladba zaznít, hned v několika parametrech. Podobným nástrojovým obsazením, podobně zvláštní textovou předlohou a nakonec i charakterem hudebního jazyka. Jestliže je v Pierrotu lunaire melodická linka rozkolísaná v široké amplitudě kdesi mezi zpěvem a řečí, Šembera zvolil opak, ještě výlučnější. Nejprve text nechá interpreta přednést v samostatné promluvě. Následné zhudebnění – také vlastně Sprechgesang, tedy cosi mezi mluvením a zpíváním – pojal pak s nulovou amplitudou: na jednom tónu. Takže přístup nejen výlučný, ale přímo totální… Působivost jeho kompozice spočívá v tom, že princip nemelodického přednesu, kdy už vlastně nejde o text, uplatňuje v mnohem, mnohem delším časovém rozsahu, než by posluchač čekal a tušil, totiž v délce téměř nekonečné, mnoha, mnoha a mnoha minut. Jediné, co se mění, je dynamika. Doprovod je stále stejně atonálně neuchopitelný, ale sólový lidský hlas se později postupně pomalu vytrácí až k šepotu… Dojem podobný jako z konceptuálního výtvarného umění. Buď tvar přijmete, nebo ho považujete za schválnost. Jako kdybyste třeba na výstavě byli nuceni hledět na přesýpací hodiny.

Peter Veber pro časopis Klasika Plus 10/2022. Dostupné zde.


Ursonate môžu interpretovať herci či profesionálni recitátori; v prípade Vojtěcha Šemberu tu významnú úlohu zohralo jeho pozadie školeného speváka. Mnohé zo slabík nadobudli výraznú vokalizáciu, hoci poézia ostala vždy poéziou, sólista si dával dobrý pozor, aby sa nepreklopila do spevu. Dá sa povedať, že k prospechu veci. Expresivita bola nežne zaoblená priam barokovým afektom, mäkkosť vokálneho prejavu obrúsila aj drsne hranaté pochodové rytmy opakovaného Rinzekete bee bee nnz krr müü, strojový chlad nemeckého Rrummpff tillff too nadobudol trocha prívetivejšie tóny vďaka síce tlmenému, no neprepočuteľnému pohladeniu češtiny. Performatívna suverenita, enormná koncentrácia a obdivuhodné artikulačné schopnosti premenili Schwittersovu Ursonate na dlhú a lahodnú meditáciu, ktorá okrem nevšednej estetickej pôsobivosti ohúrila aj úžasným pamäťovým výkonom prednášateľa.

Robert Kolář pro časopis Hudobný život 11/2022.


Podle ohlasu posluchačů Šembera přistoupil k náročnému Schwittersovu dílu velmi zodpovědně. Přednášel je rovněž zpaměti, jeho výkon byl skvělý a publikum jej přijalo s nadšením. Dokonce americká zpěvačka Beth Griffith, která zde byla přítomna, mu osobně přišla gratulovat!

Jaroslav Šťastný pro časopis HIS Voice 12/2022. Dostupné zde.


Desaťminútová kompozícia Fonetická krajina je podľa autora akousi mapou foném a prechodov medzi nimi. Poukazuje na plynulosť premeny jednej fonémy na druhú, na kontrast medzi znelými a neznelými spoluhláskami, tvoriacimi akýsi hlasový filter, a napokon na kontrast medzi samohláskami, ktoré len zafarbujú dych a ktoré sú spievané. Vzniklo tak dielo interpretované
s emotívnym nádychom, pomalými koncentrovanými premenami od nespievaného
k spievanému a naopak, s výrazným kontemplatívnym účinkom. Veľmi osviežujúco pôsobili ozvučené alikvotné tóny vznikajúce práve v prechodoch a kvalitatívnych zmenách jednotlivých foném. Šembera mal od úplného začiatku zatvorené oči a gestikuloval ľavou rukou, čo bolo prejavom hlbokej koncentrácie, no zároveň vytváralo neprehliadnuteľný vizuálny efekt. Ako býva zvykom na takýchto predstaveniach, prechod k Ursonate bol plynulý a poznateľný až po zreteľnom zvolaní "Fümms". Šembera interpretoval 45-minútové dielo naspamäť s nesmiernym nadhľadom, výraznými hlasovými modifikáciami, dynamickými kontrastmi a rytmickými kadenciami. Jeho výkon nemožno nazvať inak než brilantným a artistickým. Svoju kreativitu prejavil v kadencii, do ktorej vkusne vložil popevok Hajdom, hajdom tidlidom. Nadčasová abstrakcia v podobe prísne reprodukovanej sonátovej formy (bez použitia hudby) nabrala konkrétny tvar a ukázala, aké rôzne môžu byť podoby zvukového (hudobného?), dramatického avantgardného umenia. 

Katarína Koreňová pro časopis Hudobný život 06/2023.

Rozhovory / Interviews


Tomáš Boroš v pořadu Hudobná dielňa: Fonetické krajiny - diela Kurta Schwittersa a Vojtěcha Šemberu na rádiu Devín 11/2022. Dostupné zde.


Ondřej Fischer v pořadu Hudba v miléniu: Skladatel a barytonista Vojtěch Šembera hostem pořadu Hudba v miléniu na rádiu Classic Praha 12/2023. Dostupné zde.

semberavoj@gmail.com
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!